Migrace do Evropy – každé řešení je dnes špatné

6. 03. 2016 5:47:27
Úvodem se přihlašuji k názoru, že máme právo si rozhodovat kde a s kým budeme v tak krásné zemi žít, kterou bezesporu stále naše republika je.

Při sledování a laickém hodnocení problému, který se jednou nazývá migrace, podruhé nelegální migrace, se kloním k názvu, který již použil někdo jiný, konkrétně prezident Klaus v názvu své knihy, tedy jedná se o stěhování národů. Ano, jak jinak nazvat odchod statisíců až milionů občanů několika zemí směrem především k nám , tedy do Evropy.

Nechci se nyní pokoušet o analýzu a následné řešení problému, ale jen o několik úvah.

Politikové se dnes tímto existenčním problémem zabývají, většina z nich ale o něm jen hovoří, bohužel jsou to právě ti politikové, kteří nám vládnou, než aby doslova fyzicky konali.

Selhala dosud jakákoli snaha o ochranu vnějších hranic Schengenu. Jednotlivé státy začínají stavět ploty, zavádět kontroly na hranicích.

Dobře, ale k čemu to povede ? Už dnes začíná být zřejmé, že ani systém hranic uvnitř zemí EU nepomůže řešení problému. Krátkodobě asi ano, ale jak řešit stav, kdy se v Řecku, Turecku „usadí „ miliony migrantů, kteří se nedostanou ani dál do Evropy a ani nemohou zpět do svých vlastí.

Dnes ještě občas používané slovo kvóty má prázdný obsah,ale ... jak bude řešit EU stav ,který dnes nejvíce charakterizuje blízkou budoucnost. Tedy stav, kdy skutečně evropské země postupně natáhnou ostnaté dráty a prostě nikoho dál nepustí, ani za nic.

Prakticky lze sledovat jak dnes funguje EU a jak vystupují i politici ,kteří právě EU nefandí. Ti první si stále hrají s čísly, počítají kolik dají Turecku ještě miliard EU , aby Turecko zastavilo migranty. K čemu nakonec ve skutečnosti tyto peníze mohou sloužit ? K vyřešení problému asi ne, pouze k tomu, že se pár uprchlíků odveze kamsi zpět, což dnes nikdo neví kde to je, nebo se začnou budovat obrovské tábory a s hotspotů budu nové obrovské tábory typu Calais. Ano, pak skutečně je možné, že se migranti dál nedostanou nebo alespoň ne v tak masivních množstvích , ale ta předimenzovanost Turecka, Řecka množstvím těchto stále ještě lidí , bude vytvářet dennodenně nejen krizové situace ale jak se dnes uvádí , humanitární katastrofy.

My se však můžeme dočkat ještě i dalších řešení. Nesmíme zapomínat, že stále je jakýmsi plánem někoho,aby se migranti nebo imigranti , nechci nyní řešit, každý nechť si vybere a není to důvodem mého psaní, se dostali do doslova celé Evropy.

Je hrozné jen číst slova o tom, jak Evropa stárne a migranti jsou v tomto směru nadějí. A když o tom hovoří i zástupce boha na Zemi, pan papež, těžko jeho slovům uvěřit.

Ač si to pravděpodobně naprostá většina z nás nechce ani na vteřinu připustit a navíc představit, tak kyž o tomto stěhování národů budeme diskutovat v naprostém klidu a doufám i míru, musíme zákonitě dospět k tomu, že tito lidé, příslušníci jiných vyznání a kultur, tady prostě jsou a asi i ještě přijdou.

Je patrné i např.z „objektivních“mediálních zpráv, že jsem my občané, na jejich příchod připravováni cíleně a intenzivně.

Uvedu příklady z posledních dnů. O soužití francouzské a indické restaurace a především jejich majitelů, vyprávěl film, kdy vše dobře dopadlo, šikovný indický kuchař nakonec svým uměním překonal i slavné francouzské kuchaře. Na první pohled červená knihovna,ale s jasným obsahem. Jen chci podtít, že mi absolutně nevadí že řadově sovky až tisíce azylantů se postupně stanou našimi spoluobčany, ale vadí mi příchod a to naprosto nekoordinovaný, statisíců nebo možná až milionů lidí, kteří nebudou mít kde bydlet, z čeho žít, a navíc se může stát , že někteří z nich začnou páchat trestnou činnost až nejzávažnějšího charakteru. To, že jedna indická rodina se přestěhovala na francouzský venkov a zde se zařadila do obyčejného života, snad málokomu z nás vadí.

Ukázka číslo dvě : záběry tv kamer na uprchlíky – asi jste si také všimli, co kamery našich zpravodajů nejčastěji zachycují ... děti, malé, doplené, někdy i bosé, špatně oblečené ...Jsou to smutné pohledy. Co však má zde autor na mysli ? Jednoznačně probudit soucit u stále větší skupiny našich spoluobčanů a rozšířit počty tzv. vítačů nebo aspoň těch,kterým není cizí pojem solidarita a charita.

Ukázka číslo tři : téměř přímý přenos příjezdu katolických rodin z Iráku, přistání na letišti, zprávy jak už jsou na cestě do Brna, jak prožívají snad každou hodinu v novém prostředí. Naneštěstí i zde se v rámci kampaně vyskytla chybka. Jedna z TV špatně přeložila slova jednoho pána Iráku o podmínkách nabízeného bydlení a okamžitě jsme byli svědky, jak najednou ti lidumilové z nejrůznějších Nadací se stali odsuzovateli, že prý špatný překlad a kdoví co. Asi slova vymalovaný kravín mají dvojí význam, a my tedy posluchači máme vědět, že to bylo jinak přeloženo a jinak míněno...

A , že příchod muslimů nejen do Evropy není ojedinělým jevem pouze na našem kontinentě, svědčí i záběry na vystupující Hilary Clintonovou, kdy nelze si nepovšimout,že v závěru kamer jsou i za ní stojící afroameričané a paní se zahalenou hlavou.

Mám takový pocit, že nejsou dnes správné postoje jasně vyhraněné pro příchod migrantů, představované funkcionáři EU, sluníčkáři, levicovými vítači atd., ale také nelze konstatovat, nikoho k nám nepustíme, zaryglujeme hranice a tečka, jak vystupují protiimigrační aktivisté, enofobové, pravicoví extrémisté apod., protože to ani není realita dneška, lidé v rozumných počtech se „stěhovali a stěhovat po světě budou neustále“.

Závěr ? Upřímně řečeno, nemám jej, ale jedno je jisté. Jednat a řešit a to hned, a brát ohled na občany. Jakékoli kvóty, silová řešení , jsou k ničemu, nic nevyřeší. Ti lidé, nebudou někde zamčeni. Nerad bych se dočkal např. takové situace, kdy nám zde bude přivezeno x tisícovek uprchlíků, kteří však evidentně o naší zemi nemají zájem a budou prchat zpět, jenže daleko se nedostanou, hraniční plot je zastaví a vrátí zpět do země, kde žít nechtějí.v

No zkrátka, když dnes řešíme prakticky neustále problém nelegální migrace, omlouváme nezákonné přechody státních hranic, nedokážeme řešit nárůst kriminality těch všech nově příchozích, oslabujeme se tím i sami. Je hezké pomáhat druhým,od toho jsme snad lidmi, ale nesmíme zapomínat ani na pomoc naším chudým,sociálně slabší, nemocným , starým spoluobčanům. Pokud jsme tak silní a bohatí, pak si samozřejmě můžeme o to více dovolit pomáhat i migrantům. Jenže si tak dobře na tom nejsme.

Je to dnes těžká doba, lidé dnes bojují někdy doslova o přežití, ano dělají chyby, zadluží se, a jsou vystaveni doslova neúměrným zničujícím útoků věřitelů a čelí exekucím, sice zákonným ale pro většinu z nich doslova zničujícím.

Zkuste položit otázku, těm kteří pomáhají migrantům resp. těm ,kteří otevřeně hlásají , že další migranti mohou přijít, jak si oni představují řešení stavu, když by během jednoho roku k nám do země přišlo např. dvěstatisíc migrantů. Víte , co vám odpoví ? Že taková situace nenastala a ani nenastane, a že pouze strašíme a vyvoláváme opět ty známé xenofobní nálady. Tedy odpověď nakonec žádná.

Jenže dnes vystává i řada dalších otázek. Například, co se stane s těmi možná miliony lidí, kteří se dostanou až do Turecka nebo Řecka a odtud se nepohnou ani tam ani zpět ? Sám říkám, postavte hraniční plot, ale z důvodu aby zastavil ty možné nárazové vlny migrantů,které jsou očekávány, a pokud nepřijdou, plot nic neznamená, ostatně se nejedná o železnou oponu. Myslím, že toto srovnání stále v naších hlavách ten plot vyvolává. To je nesmysl. Plot např. vymezuje vlastnictví a také hranici státu, co je na tom špatného ? Ostatně zajistit, aby v nějakých 500 metrových vzdálenostech lze nadělat v plotech průchod. Nerad bych, aby můj článek končil takto. Ostatně za horší považuji zdi a ploty uvnitř nás...

Můj záměr byl jiný, pokusit se o zamyšlení, jak to vlastně řešit a snažit se udržet emoce na uzdě i když ten problém je veliký a jak všechno dopadne. Snad dobře.

Autor: Richard Novák | neděle 6.3.2016 5:47 | karma článku: 13.99 | přečteno: 487x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Marketa Kadhi

Německy snadno a rychle - aneb o vděčnosti

Ačkoliv bydlím kousek od německých hranic, němčině jsem se celý život vyhýbala. Vzhledem k příhraničnímu styku jsem nějakým výrazům přeci jenom neunikla, ovšem zdaleka to nebylo dostačující.

24.8.2019 v 21:04 | Karma článku: 14.37 | Přečteno: 398 | Diskuse

David Vlk

Taková malá skoronevěra.

A já, starej chlap na prahu dospělosti, jsem si prostě nemohl pomoct a pohledem jsem tu "Náramnou kost" hltal, nebo nestydím se říct, skoro v tý frontě "Žral!"

24.8.2019 v 16:51 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 630 | Diskuse

Pavel Hewlit

Už máte svého psychiatra?

Je nový trend mít ho. Dokonce je tak populární, že psychiatři hlásí nedostatek lidí ve svých řadách a radí Vám najít si takového lékaře co nejdřív, poněvadž zítra už může být pozdě.

24.8.2019 v 12:46 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 482 | Diskuse

Helena Vlachová

Milujete-li sex

Milujete-li sex, milujete své tělo, umíte mu dělat dobře a ono vás pak poslouchá. Prožívat slast, jež se rovná poloviční smrti, je velkým kořením života.

24.8.2019 v 11:10 | Karma článku: 26.28 | Přečteno: 1149 | Diskuse

Beata Krusic

Zola a Dostojevskij v přímém přenosu

Až s podivem se mi občas jeví skutečnost, když téma, kterým se zaobírám v úrovni debaty, druhý den se mi zhmotní v podobě malého zážitku.

24.8.2019 v 0:16 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 947
Mám rád život a lidi. Nevážím si pouze těch,kteří se snaží být za každou cenu nej...ale nemají na to. Rodina a zdraví, rodná země, čest, svoboda a demokracie -klasické hodnoty, dnes znějící jako fráze,ale to mi nebrání,abych je uvedl. Jako myslivec mám rád přírodu, jako místopředseda Občanské konzervativní strany chci "kecat do politiky" i když to dnes není in.

Najdete na iDNES.cz